III. REŞAT NURİ GÜNTEKİN EDEBİYAT GÜNÜNE, GELENEKLERİMİZİ KORUYARAK KATILDIK.

15/12/2011

   ‘’Gelenek, bir toplumda, bir toplulukta çok eskilerden kalmış olmaları dolayısıyla saygın tutulup kuşaktan kuşağa iletilen, yaptırım gücü olan kültürel kalıntılar, alışkanlıklar, bilgi, töre ve davranışlardır.’’

    2 Aralık Cumartesi günü katıldığımız ve Karabağlar Belediyesi ‘’Çalıkuşu’’ Salonun’da düzenlenen  III. Reşat Nuri Güntekin Edebiyat Günleri’nin konusu ‘Gelenekten Modernizme’ idi. Yani toplumlarda yaptırım gücü olan alışkanlıkların veya davranışların gündelik yaşamda geçerliliğini yitirmesi ve sonuç olarak da uyarlama dediğimiz eserlerin ortaya çıkması Edebiyat Günleri’nin konusuydu. Biz de Reşat Nuri’nin kısa bir hikayesi olan ‘Bir Aşk Hikayesi’ni günümüze uyarladık ve sahneye koyduk. Popüler kültürün ve dizi-film endüstrisinin yarattığının aksine eserin aslına neredeyse hiç dokunmadık, sadece 2011 yılının ve milenyum çağının gündemini belirleyen sanal yaşamı oyunun içine kattık.

    Şu günlerde tekrar moda olan uyarlama eserlerdeki yozlaşmanın edebiyat ve sanat üzerindeki olumsuz etkisi bir yana dursun, günümüz gençliğinin eserlerin orijinalinden bile haberdar olmayışı esas sorundur. Çözümü ise katıldığımız Edebiyat Günleri türündeki organizasyonlarda yapılan konuşmalara, özellikle lise çağındaki öğrencilerin katılımından geçmektedir.

    Türkiye toprakları üzerinde ortaya çıkan edebiyat; dünya üzerinde eşi benzerine rastlanılmamış bir edebiyattır. Bunun kıymetini bilmeliyiz ve geleneklerimizi yitirmeden modernleşmeliyiz. Sanırım III. Reşat Nuri Güntekin Edebiyat Günleri’ni en iyi özetleyen cümle de budur. 


\"\"

ÇAMPORTAL