Ana Sınıfı

ANA SINIFI

İzmir Özel Çamlaraltı Koleji eğitim öğretim merdivenin ilk basamağı olan anasınıfında 5-6 yaşındaki çocuklarımız sevgi ve ilgi dolu bir ortamda, çok özel ve değerli olduğu hissettirilerek, psikomotor, bilişsel, sosyal-duygusal, dil gelişimi alanlarında desteklenerek, Atatürkçü, çağdaş eğitim ilkesiyle ilköğretimin 1. Sınıfına hazırlanmaktadır.

Ana sınıfımızda öğrencilerimiz; sevgi, anlayış, dostluk, barış ve evrensel kardeşlik ruhu içinde yetiştirilmektedir.

Stem, oryantring, Montessori,Regio Emilio, gems teknikleri ile hazırlanan ayrıca  kelime kumbarası ve scamper uygulamaları ile desteklenen, eğitim programımızla, çocukların aktif olarak katıldıkları etkinliklerle yaparak, yaşayarak, planlayarak, değerlendirerek öğrenmeleri sağlanır.

10-12 kişilik sınıflarımızda İngilizce ve Almanca’nın yanı sıra kodlama, görsel sanatlar, müzik, satranç, ritm eğitimi ve dans, yaratıcı drama, beden eğitimi dersleri ve oyun oynayarak öğrenmeyi amaçlayan Mind Lab dersleri konusunda uzman branş öğretmenleri tarafından temel eğitime alt yapı oluşturacak şekilde verilmektedir.

Öğrencilerimiz, temel kazanımlara ek olarak haftada;

*İngilizce 8 ders saati
*Almanca 1 ders saati
*Görsel Sanatlar 1 ders saati
*Müzik 1 ders saati
*Beden Eğitimi 1 ders saati
*Satranç 1 ders saati
*Mind Lab (Akıl Oyunları)  1 ders saati
*Yaratıcı Drama 1 ders saati
*Kodlama Temelli Bilişim 1 ders saati
*Ritm/Dans 1 ders saati eğitim almaktadırlar.

Okulumuzda rehber öğretmen ve alanında uzman kişiler tarafından anne-baba eğitim seminerleri düzenlenmektedir.

Ana sınıfımızda 09.00-16.20 saatleri arasında tam gün eğitim verilmektedir. Çalışan annelere yönelik sınıf öğretmenlerimiz denetiminde 18.30’a kadar devam eden etüt programından ücretsiz olarak yararlanabilirler.

BESLENME

Öğrencilerimizin sağlıklı ve dengeli beslenmeleri için sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve ikindi kahvaltısı menüleri uzman diyetisyenler ve okul doktorumuz tarafından çocuklarımızın gelişimleri göz önünde tutularak, günlük kalori ihtiyaçları dikkate alınarak hazırlanmakta ve denetlenmektedir.

Çocuklarımıza sağlıklı ve lezzetli yemekler sunmanın yanı sıra doğru ve dengeli beslenme alışkanlığı kazandırmakta bizim için çok önemlidir.

SAĞLIK

Hemşire ve rehber öğretmenlerimiz öğrencilerimizin bedenen ve ruhen sağlıklı bireyler olarak yetişmeleri için gün boyunca onların yanında olur. Öğrenci sağlık bilgi formu ve öğrenci sağlık izleme formu düzenlemeleri ile çocuklarımızın ruhsal, bedensel, zihinsel ve duygusal gelişim süreçleri izlenir. Sağlık birimi acil durumlar dışında da öğrencilerimizin genel sağlık durumları ile ilgili çalışmaları özenle yürütmektedir. Okul içi kazalarda ve acil durumlarda  gerekli ilk yardım müdahalesinin anında yapılabilmesi için gerekli alt yapı çalışmaları ve planlamalar yapılmıştır. Her ay düzenli olarak boy ve kilo ölçümleri yapılır.

GÜVENLİK

Öğrencilerimizin güvenliği bizim için çok önemlidir. Bu yüzden ana sınıfımızda kullanılan tüm mobilya ve araçlar ergonomik, rahat, çocuklarımızın güvenliği düşünülerek seçilmiş ve özel olarak imal edilmiştir. Ana sınıfımızda her türlü riski ortadan kaldırmak amacıyla gerekli tedbirler alınmıştır.

SOSYAL ETKİNLİK

Düzenlenen etkinlikler ve özel günlerde yapılan tören ve kutlamalar okulumuzda eğitimin ayrılmaz bir parçası olarak görülmektedir. Bu etkinliklerde bu çocuklarımızın bireysel yeteneklerinin geliştirilmesi ve özgüvenlerinin oluşturulması hedeflenmektedir. Öğrencilerimizin yıl boyunca yaptığı çalışmalar sergi, gösteri ve törenlerle velilerimize sunulmaktadır. Araştırma ve inceleme gezileri ana sınıfımızda eğitim ve öğretimin önemli bir bölümünü oluşturur. Gezilerle öğrencilerimize doğrudan ve somut olarak yaşayarak öğrenme olanağı sağlamaktadır. Geziler sayesinde çocuklar sınıf dışındaki dünyayı keşfetme fırsatı bulurlar. Gezi tamamlandığında yaşadıkları ile ilgili pekiştirici ve tamamlayıcı aktiviteler yapılır.

İLETİŞİM

Eğitimin altın üçgeni aile, çocuk ve okuldan oluşmaktadır. Bu üçlü arasındaki etkileşim ancak iletişim yolu ile olur. Bu yüzden sağlıklı ve etkin iletişim kurmayı başaran kurumlar yaşamlarında iletişimi güçlü bireyler yetişmesine hizmet ederler. Velilerimiz öğretmenlerimizle her fırsatta görüşme yaparak çocukların gelişimi hakkındaki tüm ayrıntılı bilgiyi paylaşabilirler.

İÇK STORE