'EVDE KALAN' ÇOCUKLARA UZMAN TAVSİYESİ

24/04/2020


Hayatımıza birden dahil olan “Evde kal” uygulamasının öğrenciler ve velilere bazı zorluklar yaşattığına dikkat çeken İzmir Özel Çamlaraltı Koleji Rehberlik Birimi yetkilileri bu sürecin atlatılması için önemli ipuçları verdi. 
 
Evde Kal uygulamasının, tatil veya düzensizlik olarak algılanmaması gerektiğine dikkat çeken yetkililer, her çocuğun alıştığı günlük rutinleri olan gündelik işler ve ödev gibi sorumlulukların devam etmesinin önemli olduğunu vurguladı. 
 
Çamlaraltı Koleji Rehberlik Birimi yetkilileri “Çocuğunuzla birlikte onun yaşına, evinizin düzenine, alışkanlıklarınıza, olanaklarınıza uygun olarak yapabileceğiniz birçok şeyin olduğunu bilmelisiniz. Öncelikli olarak çocuğun isteklerini de içeren, gerçekçi bir plan hazırlamak herkesi rahatlatacaktır. Planlı olmak böyle dönemlerde yaşama bağlanma ve güven duyma yönünden önemlidir. Program yaparken küçük çocukların hemen hemen hiç kendi başlarına kalamayacaklarını, onları devamlı izlememiz, eşlik etmemiz gerektiğini unutmayalım. Büyük çocukların da kendi başlarına olma, bağımsız davranma isteklerine de fırsat vermeye hatta teşvik etmeye özen gösterelim” diye konuştu. 

PLANLAMA YAPMAK ÖNEMLİ
 
Bu süreçte planlama yapmanın herkes için önemli bir rahatlık sağlayacağını ifade eden yetkililer, şu bilgileri verdi “Mutlaka spor, jimnastik, yoga, dans gibi hareketli etkinlikleri, Çocuğun yaş ve seviyesine uygun ders vs çalışmaları, resim, müzik, sanal ortamlardaki çeşitli geziler, seyahat, müze gezme, belgeseller vb. programları, film izleme, oyun oynama gibi çeşitli etkinlikleri içermelidir. Bunun yanı sıra yemek hazırlama, yemek yeme, banyo yapma, yatak toplama gibi temel gereksinimleri de içermelidir. Ayrıca çocuğun canının istediğini yapacağı bir boş zamanın eklenmesi uygun olacaktır. Bu programı herkesin görebileceği bir yere asabilirsiniz. Bunun yanında çocuklarınızı günlük işlerinize de dahil edebilirsiniz. Bu durum hem çocuklarınızın sorumluluk duygularını geliştirmeye devam edip hem birlikte iletişim kurmanızı sağlayacaktır. Burada çocuğunuzla ne yaptığınız değil de nasıl yaptığınız çok önemli. Keyifle, eğlenerek, coşkuyla, mutlu zaman geçiriyorsanız bu yeterli olacaktır”

Yaşanan bu günlerin dayanışmayla atlatılması gerektiğini dile getiren yetkililer, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugünler bize çok net gösteriyor ki zorluklarla baş etmeyi bilen, strese toleransı yüksek, yeni durumlara uyumu kolay olan, kendi başının çaresine bakabilen, en önemlisi de içinde hep umut taşıyan, etrafına gerçekçi bir iyimserlikle bakabilen çocuklar ve  yetişkinler bu günleri daha kolay atlatacaktır”
 
ÇAMLARALTI'NDA UZAKTAN EĞİTİM SİSTEMİ
 
İzmir Özel Çamlaraltı Koleji Genel Müdürü Gülçağ Gençer, bu zorlu süreçte öğrencilerin derslerinden geri kalmaması ve kendilerini okul ortamında hissedebilmeleri için ickegitim.com adresi üzerinden yürütülen uzaktan eğitim sistemini kurdukları bilgisini verdi. 

Sistemden ana sınıfından liseye kadar tüm kademelerin yararlanabildiğini ifade eden Gülçağ Gençer, “Ülkece yaşadığımız bu zorlu süreçten çocuklarımız da en az bizler kadar etkilendi. Onların eğitimlerinden geri kalmamaları ve bu yılı kayıpsız kapatabilmeleri adına Çamlaraltı Ailesi olarak hızlı bir şekilde kriz yönetimi yaparak, kendi uzaktan eğitim sistemimizi devreye soktuk. Hem yeni kurduğumuz ickegitim.com sitesini, hem online programları, hem de okulumuza ait olan öğrenci ve veli bilgilendirme platformumuz olan Çamportal’ı aktif olarak kullanmaya başladık. Sınıf öğretmenlerimizden branş öğretmenlerimize kadar tüm öğretmenlerimiz öncelikle konu anlatımı yaptıkları videoları sistem içerisine yüklüyor, öğrencilerimiz olağan akışta konularını takip ediyor, ardından öğrencilerimizin katılımıyla online dersler işleniyor ve bunların yanında Çamportal ve ickegitim.com üzerinden öğrencilerimize ödevler verilip, öğretmenleri tarafından kontrolleri yapılıyor. Bu süreçte Çamlaraltı Ailesi olarak,  öğrencilerimizi mağdur etmemek için tüm idari kadromuz ve öğretmenlerimiz evlerinden büyük bir özveri ve gayretle çalışmalarını aralıksız yürütüyor. Öğrencilerimizin okulu ne kadar özlediklerini biliyor ve biz de aynı şekilde onları özlüyoruz. Bu zorlu dönemi atlatacağımız, öğrencilerimizle kucaklaşacağımız günlerin en kısa zamanda gelmesini temenni ediyoruz” şeklinde konuştu.

İÇK STORE