Tarihçemiz

İZMİR ÖZEL ÇAMLARALTI KOLEJİ

Ülkemizin ve İzmir’in seçkin kurumlarından biri olan İzmir Özel Çamlaraltı Koleji, 1954 yılında Mehmet Ali Sertatıl tarafından Mektupçu Konağı’nda 14 öğrenci ile eğitim öğretim hizmeti vermeye başlamıştır. Ana okulu ve ilkokul olarak kurulan İzmir Özel Çamlaraltı Koleji, adını konağın bahçesindeki büyük çam ağaçlarından almıştır.

O dönemde Karşıyaka’da Zübeyde Hanım parkı yakınlarında ve Alsancak Kordon’da da bir şubesi bulunmaktaydı.

Önceleri ilkokul olarak kurulan İzmir Özel Çamlaraltı Koleji, 1955 yılında ortaokul ve lisesini de hizmete açmıştır. Adı artık İzmir Özel Çamlaraltı Kız Koleji’dir. İzmir’in Buca semtindeki Horozlu Köşk’te 1960 yılında Erkek Koleji hizmete sunulmuş ve kentin seçkin ailelerinin tercihi olmuştur.

İzmir Özel Çamlaraltı Koleji, Mektupçu semtinde yapımı 1968 yılında tamamlanan yeni kampüste eğitim vermeye devam eden Kız Koleji ile Buca’daki Erkek Koleji’ni 1979 yılında birleştirerek karma eğitime geçen ilk özel okul olmuştur.

1981 yılında ise Türkiye’de Anadolu Lisesi statüsüne geçen ilk dört özel okuldan biri olan İzmir Özel Çamlaraltı Koleji, 1993 yılında yatılı bölümünü kaldırmış, tam gün ve karma eğitim vermeye devam etmiştir.

1973 yılında bünyesinde donanımlı bir yabancı dil laboratuarı kurarak bir ilke daha imza atan İzmir Özel Çamlaraltı Koleji, 90’lı yılların başında Cambridge Üniversitesi TR 32 no’lu sınav merkezi olmaya hak kazanmıştır.

1998 yılında Milli Eğitim Bakanlığı onaylı kendine özgü İngilizce müfredat programına sahip olan okul, İzmir’de yabancı dil eğitiminde kur sistemi ve mobil sınıf modelini uygulayan ilk özel okuldur.

Yabancı dil eğitimine büyük önem veren İzmir Özel Çamlaraltı Koleji, ana sınıfında başlayan İngilizce ve Almanca dil eğitimine 2010 yılından itibaren 6. sınıfta başlamak üzere İspanyolca dil eğitimini de eklemiştir. Seçmeli olmaksızın üç yabancı dil eğitimi veren İzmir’deki ilk ve tek özel okuldur.

2011 yılında ise Cervantes Enstitüsü‘nün Ege Bölgesi’ndeki ilk ve tek DELE sınav merkezi olmaya hak kazanmıştır.

Uluslararası birçok projede yer alan İzmir Özel Çamlaraltı Koleji, 2009 yılında Türkiye’de Avrupa Birliği Eğitim Programları kapsamında, Türkiye’deki ilk e-Twinning projesini hayata geçiren okul olmuştur.

“Yurtta Barış, Dünyada Barış” anlayışı doğrultusunda da Avrupa’da bulunan kardeş okulları ile bir çok projeyi sürdürmektedir.

Doğa dostu ve çevreci bir okul olan İzmir Özel Çamlaraltı Koleji,2010 yılında uluslararası çevre birliği Environmet Online tarafından verilmeye başlanan ENO Avrupa Madalyası’nı almaya hak kazanan Avrupa’daki ilk eğitim kurumudur.

2012-2013 öğretim yılında bir ilki daha gerçekleştiren İzmir Özel Çamlaraltı Koleji, bünyesinde Anadolu Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi’ni açmış, Müzik ve Görsel Sanatlar bölümlerine 2013-2014 öğretim yılında Sahne Sanatları Bölümü’nü ekleyerek bilime olduğu kadar sanata da özel bir önem verdiğini göstermiştir.

Anadolu Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi, son derece seçkin bir Sanat Konseyi’nin danışmanlığı ve nitelikli bir akademisyen kadroyla eğitim vererek 2016 yılında kapanmıştır.

Bilimin yol göstericiliğinde aydınlık bir nesil yetiştirme hedefiyle 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında açılan İzmir Özel Çamlaraltı Fen Lisesi, geleceğin bilim insanlarına ışık tutmayı amaçlamıştır.

Eğitim politikasını sürekli gözden geçiren, yeni hedefler belirleyen, buna yönelik planlarla sürekli değişimi amaçlayan İzmir Özel Çamlaraltı Koleji, bünyesinde barındırdığı dört okulla 21. yüzyılın eğitimsel yönelişleri doğrultusunda çalışmalarını sürdürmekte, ana sınıfından üniversiteye uzanan yolda bütünsel bir eğitim programı uygulamaktadır.

Yetiştirdiği öğrencilerin farkındalığı yüksek ve yaratıcı bireyler olmasına özel bir önem veren okul, kuruluşunun 50. yılında yaratıcı yazma çalışmaları ile ödül kazanmış öğrencilerinin eserlerinden oluşan “Çamlı Bahçe’nin Gizli Sözleri” adlı kitabı edebiyat dünyasına armağan etmiştir.

1954'te bu yana Türk Milli Eğitimi’ne ilkelerinden ödün vermeden hizmet eden İzmir Özel Çamlaraltı Koleji, Mehmet Ali SERTATIL'ın 1 Mayıs 2001'de vefatından sonra ailenin ikinci kuşak eğitimcileri İngilizce Öğretmeni Melekşen DİRİKAL, Turizm Öğretmeni Engin DİRİKAL ve üçüncü kuşak eğitimcileri İngilizce Öğretmeni Bentürk DİRİKAL ve Beden Eğitimi Öğretmeni Gülçağ GENÇER yönetiminde, başarılı ve deneyimli kadrosuyla eğitim yaşantısını sürdürmekte ve ülkemiz için "Fikri Hür, İrfanı Hür, Vicdanı Hür" nesiller yetiştirmeye devam etmektedir.

10.000'e yakın mezunu olan İzmir Özel Çamlaraltı Koleji, ülkemizin ve şehrimizin önemli kademelerinde görev alan mezunlarıyla gurur duymaktadır. Çamlaraltı Koleji Mezunlar Derneği, gelenekselleşen etkinlikleriyle mezunlarını bir araya getirmekte, aralarındaki ilişki ve iletişimi güçlendirmekte ve toplumsal duyarlılıkla bir çok sosyal sorumluluk projesine imza atmaktadır.

İzmir Özel Çamlaraltı Koleji, ülkesini seven, ülkesi için projeler üretebilen, sorumluluk sahibi, ilkeleri olan, dürüst, saygılı, ileri görüşlü, geleneklerine bağlı ancak yeniliklere açık, kültürlü ve sevgi dolu nesiller yetiştirmeyi ana hedef olarak belirlemiştir.

İÇK STORE